منو اصلی
اوقات شرعی
ورود
Username :   
Password :   
[Signup]
معرفی فصلنامه حکومت اسلامی

فصلنامه علمی ـ پژوهشی حکومت اسلامی

در پی تأسيس مركز تحقيقات علمى در دبيرخانه مجلس خبرگان رهبرى در سال 1372 و به‌دنبال آن تأسيس «پژوهشگاه انديشه سياسي اسلام» دعوت از صاحب‏ نظران حوزه و دانشگاه براى تحقيق و پژوهش در زمينه انديشه و فقه سياسى اسلام و انجام پژوهش‏ هايى در اين زمينه، لزوم انتشار يك مجله علمى ـ پژوهشى در دستور كار قرار گرفت. از این‌رو، در ديدار با رهبر معظم انقلاب اسلامى در سال 1375 و تأكيد معظم له بر پيگيرى، تحقيق و پژوهش در اين عرصه، اولین شماره این فصلنامه در پاییز سال 1375 منتشر گردید. در دوران جديد و با مدير مسؤولي حضرت آية الله يزدي و سردبيري حضرت آية الله صادق لاريجاني، مجله حکومت اسلامی به رتبه علمي ـ پژوهشي دست يافت.

فصلنامه علمی ـ پژوهشی حكومت اسلامى با اهداف زير منتشر مي‌شود:

1. تبيين انديشه سياسى اسلام

2. معرفى فقه سياسى

3. تبيين انديشه حاكميت سياسى مبتنى بر «ولايت فقيه»

4. فراهم ‏سازى‏ بستر گفتگوهاى‏ علمى در عرصه ‏سياست دينى

5. پرداختن به تاريخ سياسى مسلمين

«حكومت اسلامى» كه ارائه‌دهنده انديشه و فقه سياسى اسلام و تداعى‌كننده نهضت علمى و عملى امام خمينى (ره) در جهان معاصر است، میكوشد تا بسترى عالمانه و منطقى براى طرح اين گونه مباحث و تفكر و تأمل درباره آن را فراهم سازد.

اكنون در سال شانزدهم انتشار اين نشريه، شصت‌ودو شماره از اين فصلنامه منتشر شده است.

فصلنامه حكومت اسلامى، به منظور دسترسى آسان اساتيد، پژوهشگران و علاقمندان به مباحث متنوعى كه در اين زمينه منتشر شده، نمايه موضوعى و نمايه نويسندگان و پديدآورندگان مطالب مجله را از شماره اول تا شماره پنجاه‌وپنجم آماده نموده و تقديم ارباب معرفت میكند. اميد آنكه قدمى در راه خدمت به آرمان نظام مقدس جمهورى اسلامى و انديشه‌هاي ناب اسلامي معمار كبير آن؛ حضرت امام خمينى (قدس سره) باشد.

ويژه ‏نامه‏ ها

اين فصلنامه، افزون بر موضوعات متنوع كه در شماره‏ هاى عادى خود منتشر كرده، ويژه ‏نامه‏ هايى منتشر نموده است. عناوين اين ويژه نامه ‏ها عبارتند از:

1. مجلس ‏خبرگان‏ رهبرى؛ جايگاه، مبانى و عملكرد، شماره 8؛

2. اندیشه‌های سیاسی امام خمینی(ره)، شماره 12؛

3. حكومت علوى به مناسبت سال اميرالمؤمنين على(ع)، شماره ‏هاى 17و18؛

4. انديشه سياسى عاشورا، در سه دفتر، زمينه ‏ها، عوامل و اهداف نهضت، رهبرى و مديريت عاشورا و نقش مردم، پيام‏ها و پيامدهاى عاشورا، شماره‏ هاى 25، 26 و 27؛

5. انديشه سياسى شهيد مطهرى، شماره 31؛

6. نماز جمعه در جمهورى اسلامى، شماره 32؛

7. نظارت و پرسشگرى، شماره 33؛

8. مسؤوليت و پاسخ‏گويى، شماره 34؛

9. عدالت در جمهورى اسلامى، شماره‏ هاى 35و36؛

10. سند چشم ‏انداز بيست‏ ساله جمهورى اسلامى، شماره 38؛

11. جمهورى اسلامى، شماره 39؛

12. مجلس خبرگان رهبرى، شماره‏ هاى 40و41؛

13. دولت نبوى، شماره ‏هاى 42و43.

 

موفقيت‏ هاى علمى فصلنامه

1. ويژه‏ نامه حكومت علوى (شماره ‏هاى 17و18) حائز رتبه اول در سومين دوره كتاب سال ولايت.

2. ويژه ‏نامه انديشه سياسى عاشورا(شماره ‏هاى 25، 26 و 27) حائز رتبه اول در پنجمين دوره كتاب سال ولايت.

3. این فصلنامه از سوى نخستين جشنواره مطبوعات اسلامى در سال1382، به‏ عنوان نشريه برتر در رشته‏ علوم ‏سياسى‏ برگزيده‏ شد.

4 تا 7. مقاله «مقاومت و مشروعيت» در شماره 25 در نخستين جشنواره مطبوعات اسلامى در سال 1382 حائز رتبه اول؛ مقاله «ولايت در انديشة فقهى ـ سياسى  نائينى» در شماره24؛ مقالة «ساختار حكومت پيامبر» در شماره11 و مقالة «پيوند دين و سياست در گفتمان عاشورا» در شماره27، حائز رتبه دوم و مقاله «مبانى فقهى عمليات شهادت‏ طلبانه» در دومين كنگره فرهنگ و ادبيات شهادت در سال 1382 به عنوان اثر ممتاز شناخته شد.

اميد آنكه اين سابقة درخشان در آينده، رشد چشم گيرتري داشته و با آثار ارزشمند علمي و پژوهشي انديشمندان اسلامي به بالندگي شايسته خود دست يابد.

این مجله با تلاش دست‌اندركاران و همکاران خود در پژوهشگاه انديشه سياسي اسلام با رعايت استانداردهاي مجلات علمي ـ پژوهشي توانست نيمه دوم سال 1389 حائز رتبه علمي ـ پژوهشي گردد.

ـ از جمله کارهای مهم این فصلنامه، رايزني با برخي مسؤولين فرهنگي و آموزشي خارج از کشور و شناسايي اوليه عناوين مقالاتي که جنبه جهان اسلامي دارند، جهت ترجمه و ارسال به کشورهاي هدف می‌باشد.

ـ افزایش شمارگان مجله از 2700 نسخه به 3500 نسخه پس از شناسایی جامعه هدف از دیگر برنامه‌های این نشریه بوده است.

ـ ثبت فصلنامه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلامی (ISC) و به روز شدن مجله در سایت‌های نورمگز و مگ‌ایران، نیز حائز اهمیت می‌باشد.

ـ ارائه فایل مجله در قالب یکDVD  به صورتPDF  که حاوی 62 شماره از مجله می‌باشد در راستای دسترسی آسان‌تر علاقمندان به مباحث اندیشه و فقه سیاسی اسلام، صورت پذیرفته است.

ـ این فصلنامه با شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها و پاسخ‌گویی به سؤالات مراجعه‌کنندگان در خصوص مسائل اندیشه سیاسی اسلام و حکومت اسلامی، توانسته گامی مؤثر در این راه بردارد.

ـ همچنین انجام مذاکرات با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و ارسال فصلنامه برای کلیه رایزنان فرهنگی خارج از کشور از کارهای دیگری بوده که از سال 90 آغاز گردیده است.